W dniach 17 - 19 października 2019 roku odbyło się jesienne szkolenie zawodowe, organizowane przez Polskie Towarzystwo Rzeczoznawców Majątkowych. Spotkanie miało charakter półotwarty i zorganizowane było w Hotelu „Lawendowe Termy” w Uniejowie.
W dniach 17 - 19 października 2019 roku odbyło się jesienne szkolenie zawodowe, organizowane przez Polskie Towarzystwo Rzeczoznawców Majątkowych. Spotkanie miało charakter półotwarty i zorganizowane było w Hotelu „Lawendowe Termy” w Uniejowie.
W pierwszym dniu szkolenia odbyły się warsztaty prowadzone przez koleżankę Joannę Waluk – Pacholską o tematyce „Wycena niezabudowanej działki gruntu, nieruchomości zabudowanej domem mieszkalnym jednorodzinnym, obrazu Corot’a”. Podczas zajęć warsztatowych korzystano z dodatków do programu Excel służących do specjalistycznej analizy danych i statystyki (XLStat) oraz innych arkuszy kalkulacyjnych utworzonych na bazie programu Excel wykorzystujących jego wbudowane funkcje. W pierwszej części warsztatów, została przeprowadzona wycena niezabudowanej działki gruntu, w drugiej - wycena działki zabudowanej domem mieszkalnym jednorodzinnym a w trzeciej - wycena ruchomości w postaci obrazu Jean Baptiste Camille Corot’a, wystawionego do sprzedaży w domu aukcyjnym Christie’s przy wykorzystaniu metod wyceny stosowanych do analizy i wyceny nieruchomości. Jak się okazało, wartość obrazu oszacowana przez koleżankę Joannę była bardzo zbliżona do rzeczywistej ceny transakcyjnej sprzedaży, która miała miejsce w lipcu 2019 r. w Londynie.
W drugim dniu szkolenia, koleżanka Lucyna Michalec oraz kolega Krzysztof Głębicki poprowadzili zajęcia wykładowo / warsztatowe pt. „E = mc2” - wycena nieruchomości metodami statystycznymi”. Na zajęciach zaprezentowano ciekawe rozwiązanie problemu waloryzacji stanu technicznego, jako stosunku ceny zapłaconej do ceny przewidywanej przez najlepszy model statystyczny. Lucyna, na przykładzie wyceny lokalu mieszkalnego zilustrowała problem oceny stanu technicznego a Krzysztof, na podstawie wyceny wartości lokalu mieszkalnego przedstawił problem waloryzacji czynszu za bezumowne korzystanie. Omówił także problem waloryzacji czasowej metodą addytywną i proporcjonalną oraz przedstawił propozycję wyceny działki niezabudowanej przy użyciu mapy cen jednostkowych gruntów w Warszawie. W ramach powyższych zajęć warsztatowych koledzy z PTRM zaprezentowali swoje przykładowe prace:
Robert Sobczak - wycena domu jednorodzinnego z wykorzystaniem mapy cen jednostkowych, Tomasz Bieliński - wycena domu jednorodzinnego w Legionowie na podstawie własnej mapy cen gruntów, Jan Łopato - zasady wyceny działek pod budownictwo wielomieszkaniowe, Magdalena Woronkiewicz - krytyczna ocena tez zawartych w artykule „E=mc2” oraz przykłady innych własnych wycen.
W trzecim dniu szkolenia kolega Stanisław Szeląg przeprowadził zajęcia warsztatowe pt „Wycena znaku towarowego”. W ramach zajęć zostały omówione:
1/ podstawy prawne wyceny znaku towarowego,
2/ rodzaje i definicje własności intelektualnej,
3/ typy i rodzaje marek,
4/ rankingi przykładowych marek,
5/ norma ISO 10668 – systematyzująca wycenę marki
Staszek zaprezentował wycenę „marki” metodą zdyskontowanych opłat licencyjnych oraz metodą kapitalizacji płatności licencyjnych. Omówił także przykładową wycenę marki dwoma metodami tj. metodą aktywów netto oraz metodą dochodową zdyskontowanych przyszłych przepływów pieniężnych.
Po zakończeniu każdych zajęć, prelegenci odpowiadali na liczne pytania uczestników szkolenia. W czasie wolnym od zajęć prowadziliśmy dyskusje zawodowe na temat aktualnych problemów związanych z wyceną nieruchomości oraz sposobem ich rozwiązania. Czas umilały nam lokalne atrakcje termalnego uzdrowiska Medical Spa, hotelu „Lawendowe Termy”.
Szkolenie w Uniejowie było zorganizowane na wysokim poziomie merytorycznym i z pewnością przyczyniło się do dalszego rozwoju naszego warsztatu zawodowego rzeczoznawcy majątkowego.
Kolejne szkolenie tradycyjnie już w marcu 2020 roku.