Zagadnienia prawne
Legislacja, prawo dotyczące stricte nieruchomości jak też innych dziedzin są podstawą naszych oszacowań. Znajomość zagadnień prawnych jest konieczna do prawidłowego wykonania wyceny, jednakże nie jest, o czym często się zapomina jedyną konieczną wiedzą. Choć także metodyka wycen jest oparta na prawie, to nie jest "na szczęście" przez nie do końca uregulowana.
III Kongres Nauk Sądowych - podsumowanie
18 listopada 2017 roku w Auditorium Maximum Uniwersytetu Warszawskiego, pod patronatem honorowym Ministerstwa Sprawiedliwości, odbył się III Kongres Nauk Sądowych, którego tematem wiodącym był „Status biegłego w Polsce”.
Co nas cieszy, co nas niepokoi. O zmianach w ustawie o gospodarce nieruchomościami
Kropla drąży skałę! Po 1 września 2017 roku kilka dobrych zmian w prawie o nieruchomościach, z których część wywalczyliśmy sobie sami. Część nowości niepokoi. Jednak zasadnicze kwestie wciąż nie zostały skodyfikowane, a nawet się o nich nie mówi.
Koniec z wyciągami z operatów szacunkowych? Tak! Dzięki podpisom pod petycją!
Czy uda się skończyć z chaosem architektonicznym?
Do konsultacji społecznych trafił projekt Kodeksu Urbanistyczno – Budowlanegoprojekt Kodeksu Urbanistyczno – Budowlanego. Zakres zmian proponowanych w Kodeksie ma ogromny wpływ branże związane z szeroko pojętym rynkiem nieruchomości. Zmienia praktykę działania rzeczoznawcy, geodety, budowlańca, architekta i urbanisty. Reorganizuje działania organów władzy państwowej i samorządowej na wszystkich szczeblach.
Koniec z wyciągami!
Jest zapowiedź Ministerstwa w sprawie usunięcia art. 158 z ustawy o gospodarce nieruchomościami! /aktualizacja: zapowiedź została spełniona!/