Artykuł

Szkolenie członków PTRM - dostęp do informacji publicznej, wycena ruchomości

21 marzec 2015
Napisał 

Członkowie Polskiego Towarzystwa Rzeczoznawców Majątkowych w zorganizowanym w dniach od 19 do 21 marca 2015 r. szkoleniu zdobywali wiedzę z zakresu pozyskiwania informacji publicznej oraz wyceny ruchomości.
Spotkanie już drugi raz odbywało sie w hotelu Lawendowe Termy w Uniejowie. Dlaczego właśnie tam?

Dla Towarzystwa, którego członkowie rozsiani są po całej Polsce, wygodny dojazd to sprawa kluczowa, a Uniejów jest położony bardzo blisko geometrycznego środka kraju i tuż przy autostradzie A2. Wyjątkowa jest też lokalna atrakcja: basen z wodami termalnymi, w którym można przez cały rok pływać także na na świeżym powietrzu - to znakomity relaks po intensywnych szkoleniach.

W czwartek Michał Marcińczak opowiadał o możliwości pozyskiwania informacji publicznej. Przedstawił co jest ważnego dla nas w ustawie o dostępie do informacji publicznej, podział na informacje proste i złożone, poradził jak formułować uzasadnienia wniosków o dostęp do informacji, przedstawił sposób posługiwania się Elektroniczną Platformą Usług Administracji Publicznej http://epuap.gov.plhttp://epuap.gov.pl
Michał wskazał też na orzecznictwo w tej materii. Na zakończenie pokazał działania możliwe do przeprowadzenia na mapie wektorowej. To były bardzo przydatne informacje w naszej codziennej pracy rzeczoznawcy.

W piątek i sobotę Janusz Przytuła przedstawił zagadnienia związane z wyceną ruchomości. Ten obszar wycen jest niedoceniany przez rzeczoznawców majątkowych i traktowany jako odrębny zamknięty rynek. Janusz przedstawił nam swoje praktyczne doświadczenia przekonując nas, że to właśnie rzeczoznawca majątkowy, który posiada rozbudowany aparat metodyczny, analityczny i obliczeniowy jest osobą jak najbardziej predestynowaną do wycen także większości ruchomości (z wyłączeniem np.zabytków, uzbrojenia). Zapoznaliśmy się ze stanem prawnym regulującym to zagadnienie. W trakcie prezentacji omówione zostały nieliczne usystematyzowane środowiskowe zasady wyceny ruchomości(bardzo specyficzne i przez niewielu biegłych stosowane w praktyce).

Dalej omówione zostały procedury stosowane podczas wizji, metody pozyskiwania informacji o przedmiocie wyceny i jego cenach. Poznaliśmy też rzeczywiste typowe i te mniej typowe opracowania sporządzane przez Janusza. Bardzo to było inspirujące do rozszerzenia pola działania.

Po szkoleniach, ale także i przed nimi (wczesnym rankiem) wielkim powodzeniem szkolonych cieszył się basen termalny i kompleks saun - wytchnienie po godzinach spędzonych na wchłanianiu wiedzy.