Zakończone 3 czerwca Sympozjum przyniosło tak wiele ciekawych wystąpień, że jego Organizatorzy już zapowiadają kolejne edycje.
Pierwsze tego typu spotkanie.
Sympozjum było pierwszą chyba okazją w Polsce, do tak szerokiej wymiany informacji i poglądów, na tematykę wycen nieruchomości, dla potrzeb jednostek samorządowych, pomiędzy Zleceniodawcami - Samorządowcami, Zleceniobiorcmi - Rzeczoznawcami Majątkowymi oraz Autorytetami - prawnikami i teoretykami wyceny.
W ciągu trzech dni wygłoszono kilkanaście prezentacji, przedstawianych przez uznanych w środowisku nireruchomościowców, praktyków i teoretyków wyceny. Wysłuchano też uwag samorządowych odbiorców opracowań środowiska rzeczoznawców majątkowych. W wystąpieniach na Sympozjum można było odnaleźć niemal wszystkie wątki związane z przygotowaniem wycen przez rzeczoznawców majątkowych dla jednostek samorządu terytorialnego.
Wartością samą w sobie było to, że na gorąco ścierały się opinie Zleceniodawców, Zleceniobiorców i Autorytetów co do prezentowanych tematów, przykładów analiz oraz projektów i propozycji rozwiązań problemów, z którymi rzeczoznawcy borykają się w codziennej praktyce zawodowej.
Co skupiało uwagę uczestników?
Kryterium najniższej ceny
Radca prawny Jerzy T. Pieróg, opierając się na doświadczeniach własnej kancelarii wykazał, że w kontekście ustawy o zamówieniach publicznych, kontraktowanie usług z kryterium najniższej ceny podyktowane jest jedynie przyzwyczajeniem urzędników, które w perspektywie całości finansów publicznych często skutkuje złym rozporządzaniem majątkiem.
Stawka czynszu nieruchomości komunalnych.
Profesor Maria Trojanek przeanalizowała skłonność organów samorządowych do ustalania stawek czynszów za korzystanie z nieruchomego mienia komunalnego, w odniesieniu do cen rynkowych. Zdaniem nauki, samorząd i Skarb Państwa oddając nieruchomości w najem winien kreować rynek, a nie jemu biernie ulegać. Czynsze to istotny instrument kształtowania rynku i dobry gospodarz powinien z niego, dla dobra ogółu, w pełni korzystać.
Powódź jako skutek beztroski.
Dyrektor IMGW w Poznaniu, Pani Beata Grzonka, uświadomiła uczestnikom skutki beztroskiego osiedlania się ludzi na terenach zalewowych. Wiedza hydrologiczna, wsparta kilkusetletnimi obserwacjami i pomiarami, wzmocniona dodatkowo wyobraźnią ustawodawcy musi być uwzględniana przy decyzjach władczych dotyczących gospodarowania gruntami.
Jakość prawa stanowionego.
Dr Cezary Woźniak tocząc rozważania o usytuowaniu w architekturze prawa instytucji aktualizacji opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego zasygnalizował, że pokusy ciał legislatorskich do podążania na skróty z ominięciem odwiecznych zasad kodyfikacji rzymskich, w dłuższej perspektywie mogą obrócić się przeciwko pomysłodawcom.
Analiza rynku postawą rzetelnej wyceny.
Prezes PTRM Pan Piotr Walczyk w swoim referacie podkreślał konieczność prawidłowej analizy rynku jako podstawy rzetelnej wyceny wartości nieruchomości. Zwrócił uwagę uczestników, że pozornie początkowo większe nakłady na zbadanie istniejących relacji rynkowych przynoszą wymierne korzyści rzeczoznawcy majątkowemu, urzędnikom i obywatelom w świetle pogłębiania zaufania obywatela do aparatu władzy.
Dr Krzysztof Głębicki wsparty analizami lokalnych rynków przeprowadzonymi przez Lucynę Michalec, Leszka Flisa i Zbigniewa Szwaję pochylił się nad jakością wycen i rzetelnością gospodarowania nieruchomościami. Ze ścisłą precyzją autorzy bezpośrednio wykazali konieczność przeprowadzania dogłębnych analiz rynków jako nadrzędnej zasady prawidłowej wyceny.
Decyzja WZZ jako podstawa do ustalenie opłaty planistycznej.
Profesor Marek Szewczyk wywiódł, że decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, jeżeli spowodowała wzrost wartości nieruchomości, jest przesłanką wystarczającą do ustalenia stosownej opłaty planistycznej. Rozważania i egzegeza przepisów oraz poruszony wątek, częściowo już realizowany w praktyce samorządowej w Wielkopolsce, był jeszcze długo dyskutowany po wystąpieniu, a jak wiemy zarówno literatura przedmiotu oraz orzecznictwo nie są w tej kwestii jednomyślne.
Opłaty planistyczne w orzecznictwie
Elżbieta Jakóbiec zsyntezowała i zdefiniowała wytyczne płynące ku rzeczoznawcom majątkowym z wyroków i orzeczeń sądów w zakresie problematyki opłat planistycznych. Pozostaje mieć nadzieję, że środowisko rzeczoznawców majątkowych wypracuje umiejętność kreślenia horyzontu prawidłowości rynkowych, których algorytmy winny być ujmowane w procesie legislacji.
Praktyczna współpraca urbanistów, rzezoznawców i ekonomistów.
Dr Barbara Hermann w atrakcyjnej formie, bogato ilustrowanej mapami i wykresami opowiedziała, w oparciu o przykład wywiedziony z praktyki, jak powinni współpracować urbaniści, rzeczoznawcy i ekonomiści, aby samorządy mogły z sukcesem kształtować otaczającą nas przestrzeń.
Wyceny dla potrzeb budowy dróg.
Ministerstwo Infrastruktury reprezentowane było przez Pana Grzegorza Kubaszewskiego, który zaszczycił uczestników Sympozjum w miejsce prowadzącego prace nad zmianą rozporządzenia w sprawie wyceny nieruchomości i sporządzania operatu szacunkowego Pana Pawła Duciaka. W merytorycznym wystąpieniu mówca pochylił się nad problematyką wyceny gruntów w kontekście budowy dróg.
Dr Mirosław Gdesz dzięki uprzejmości wydawnictwa GALL zezwolił na przedruk fragmentu publikacji "Regulowanie stanu prawnego nieruchomości pod drogi" (opracowanej w zespole z Dr Anną Trembecką) przed oficjalnym debiutem książki na rynku.
Krzysztof Gabrel odnosząc się do obowiązujących przepisów oraz procedur związanych z pozyskiwaniem i szacowaniem gruntów ?drogowych" przedstawił spójne, ciekawe (mimo że krytyczne wobec panującej rzeczywistości), merytoryczne, stanowisko podzielane przez niemałą część społeczności rzeczoznawców majątkowych. Pozostaje odesłać do materiałów zamieszczonych w Biuletynie Sympozjum Wyceny Nieruchomości Dla Samorządów, aby móc prześledzić aparat pojęciowy i tok rozumowania autora.
Wielość artykułów traktujących w Biuletynie Sympozjum o szacowaniu gruntów ?drogowych" oraz żywa dyskusja prowadzona po wystąpieniach potwierdza potrzebę prowadzenia dalszych rozmów i spotkań specjalistów obsługujących rynek nieruchomości.
Opłaty adiacenckie
Radca prawny Ryszard Brudkiewicz przybliżył rzeczoznawcom i urzędnikom kontekst i wykładnie regulacji opłat adiacenckich z tytułu inwestycji w infrastrukturę i dalszej partycypacji obywatela w ich kosztach. Praktycy jednomyślnie dostrzegli, że literę przepisu i realia metodyki wyceny dzieli wielka przestrzeń do uporządkowania.
Ograniczenia praw korzystania z nieruchomości
Radca prawny Jarosław Dobrowolski zarówno artykuł jak i wystąpienie poświęcił obszarom ograniczonego użytkowania i ograniczeniom prawa korzystania z nieruchomości. Przepisy prawa ochrony środowiska unaoczniają nam, że postrzeganie nieruchomości jedynie w perspektywie historycznej i teraźniejszej niekiedy gubi sens stanu rzeczywistego. Widząc nieruchomość warto dokonać oceny progresywnej i dostrzec ją w perspektywie przyszłości, która nie rzadko przynosi diametralną zmianę postrzegania przez rynek.
Jak się umawiać?
Błażej Górczyński podzielił się z nami punktem widzenia Rzecznika Praw Konsumentów. Proste i oczywiste do czasu Sympozjum sprawy zostały dostrzeżone w znacznie szerszej perspektywie i skali. Umowa jaka jest każdy widzi, a jakie może przynieść konsekwencje dowiadujemy się częstokroć już po szkodzie.
Pełnomocnik w postępowaniu administracyjnym
Zbigniew Niemczewski z Kancelarii Solski i Partnerzy zilustrował artykuł o roli pełnomocnika w postępowaniach administracyjnych o tytule: ?Co, gdy dokument o wartości niczego nie dowodzi?". Audytorium spodobały się środki wyrazu ? forma prezentacji i żywa anegdota. Odpersonalizowany przypadek z praktyki kancelarii ukazał, jak przy wywłaszczeniu pod drogi wszyscy uczestnicy postępowania osiągnęli swoje cele, jednak suma składników majątkowych bezpodstawnie wzrosła kilkukrotnie ? czy aby wszystko jest zgodne z przepisami i sprawiedliwością?
Opiniowanie i arbitraż
Elżbieta Czuczman, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Rzeczoznawców Majątkowych oraz Mieczysław Anioł, rzecznik ds. opiniowania, opierając się na doświadczeniach Towarzystwa w sprawach oceny prawidłowości sporządzenia operatu szacunkowego wszczęli tak potrzebną dyskusję o treści i konsekwencjach zapisu art. 157.1 ustawy o gospodarce nieruchomościami. To bardzo istotne dla środowiska wystąpienie znalazło pełne rozwinięcie w Biuletynie Sympozjum.
Janusz Andrzejewski, członek Komisji Odpowiedzialności Zawodowej, kreśląc obraz architektury i czynności organu zasygnalizował potrzebę pochylenia się nad rozróżnieniem desygnatów oceny prawidłowości sporządzenia operatów szacunkowych od odpowiedzialności zawodowej rzeczoznawcy majątkowego. Aktualnie postępowania o dowodzie rozumianym jako operat szacunkowy i o autorze oszacowania częściowo się przenikają a prowadzone są w całkiem odmiennych trybach i przed innymi ciałami.
Michał Kosmowski, mediator przy Komisji Mediacji Polskiej Federacji Stowarzyszeń Rzeczoznawców Majątkowych, zechciał skupić uwagę słuchaczy nad propozycją rozwiązywania sporów o wartość nieruchomości w postępowaniach mediacyjnych właśnie. Arbitraż i osiąganie konsensusów to kusząca perspektywa łagodzenia konfliktów majątkowych.
Tomasz Cieślak, reprezentujący Polską Federację Stowarzyszeń Rzeczoznawców Majątkowych, zaprezentował stanowisko najliczniejszej organizacji rzeczoznawców majątkowych, w zakresie delegacji artykułu 157 ustawy o gospodarce nieruchomościami. Biorąc pod uwagę ważkość wypowiedzianych argumentów oceniających skutki przepisu, wydaje się oczywistym, że zbliżanie stanowisk organizacji zawodowych rzeczoznawców majątkowych i ich komunikowanie ustawodawcy jest nieuniknione.
Biuletyn
Materiały z Sympozjum wydano w formie drukowanego biuletynu zawierającego artykuły mówców i prace zaproszonych specjalistów, nie stawających na mównicy. Biuletyn dostępny jest już w sprzedaży. Cena egzemplarza ustalona została na kwotę 100 zł. Zamówienia składać można w siedzibie Stowarzyszenia Rzeczoznawców Majątkowych Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu, ul. Gronowa 22, pok. 310. Telefon i fax.: 061 82 08 951, e-mail: srmww@neostrada.pl.
Przedstawiamy niżej tematy artykułów odsyłając do drukowanych treści zawartych w biuletynie.
Jerzy Dąbek jest bezwątpienia klasykiem wyceny w Polsce. Biuletyn zawiera trzy artykuły autora traktujące o instrukcjach wrażliwości rzeczoznawcy majątkowego podczas pisania operatów szacunkowych dla celów szczególnych.
Jarosław Matejczuk składając opinię jako biegły sądowy wypracował zaprezentowany warsztat szacowania wartości ustanowienia służebności przesyłu dla linii elektroenergetycznych. Szkoda jedynie, że przyjęte formuły dedykowane są wyłącznie gruntom nie zabudowanym postrzeganym przez filtr szerokości pasa technologicznego.
Włodzimierz Paszcza jest apologetą hermeneutycznej szkoły wyceny, którą doskonale opanował zmagając się z granicami wykładni prawa poza obszary dla których judykatura i orzecznictwo zwykło sięgać.
Adrianna Szarafińska pracując na dużych zbiorach rzeczywistych danych podjęła się trudu odczytania granic wpływu negocjacji pomiędzy właścicielem i samorządem na wartość gruntów bezspornie przez strony uznanych za faktycznie drogowe. Kolejny już razem zostało dowiedzione, że nawet szczególne regulacje nie zwalniają rzeczoznawcy majątkowego z myślenia i odpowiedzialności.
Tadeusz Drapała w pięknej formie przeprowadził nas przez przykład opracowania sporządzonego dla potrzeb aktualizacji opłaty rocznej z tytułu UW. Subtelny humor ubarwia poruszone w pytaniach fundamentalne kwestie a udzielone odpowiedzi na trudne pytania zdają się proste i oczywiste.
Paweł Drelich po raz kolejny opisał kilka aspektów związanych z użytkowaniem wieczystym a cenne jest to, że Jego poglądy są stałe i ugruntowane a projektowane zmiany rozporządzenia w sprawie wyceny podążają w kierunku przez niego także w artykule sympozjalnym zaprezentowanym.
Leszek Flis. Gdzie drwa rąbią tam wióry lecą. Jeśli Leszek z wykształcenia leśnik a z zamiłowania rzeczoznawca zmierzył się z wyceną wartości lasów musiała powstać ciekawa treść szkoda jednak, że zrozumiała wyłącznie przez profesjonalistów.
Beata Szykulska na przykładach meandrów wycen dla potrzeb rozliczenia mienia zabużańskiego zwróciła uwagę, że dążenie do nadmiernej regulacji i instrumentalizacji czynności rzeczoznawcy majątkowego prowadzić może przy implementacji kolejnych spec ustaw do rozminięcia się celów i efektów pracy poszczególnych instytucji i organów.
Lucyna Michalec, Leszek Flis, Zbyszek Szwaja i Krzysztof Głębicki, w artykule "Kto w Polsce wymyślił drogi", postawili tezę: Droga nie może być przedmiotem odrębnego szacowania. Na wielu przykładach pokazali, że rzelelne oszacowanie wartości nieruchomości, dla potrzeb gospodarowania nimi, jest możliwe jedynie pod warunkiem dogłębnej analizy rynku.
Goście i uczestnicy
Obrady Sympozjum otworzył Wojewoda Wielkopolski Pan Piotr Florek, który będąc jednocześnie rzeczoznawcą majątkowym i urzędnikiem zaapelował do uczestników o zacieśnianie kontaktów obu środowisk zmierzających poprzez wymianę poglądów do zbliżania się stanowisk. Jako pierwszy patron honorowy inicjatywy z radością przyjął informację o kontynuacji w przyszłości formuły Sympozjum i wolę zgromadzonych do dalszego pogłębiania poruszanej problematyki.
Minister Infrastruktury przesłał list odczytany przez Naczelnika Wydziału Pana Grzegorza Kubaszewskiego. Ministerstwo dostrzegło ważkość przedsięwzięcia organizacji Sympozjum, przypomniało o udzieleniu inicjatywie patronatu oraz prosiło o podkreślenie faktu, że wśród uczestników znalazło się kilkoro urzędników resortu bezpośrednio obsługujących tematykę zbieżną z omawianą podczas obrad. Zauważono, że głos praktyków szacowania powinien być słuchany a w szczególności problematyka wyceny wartości gruntów dla potrzeb realizacji inwestycji liniowych wymaga szerokich konsultacji środowiskowych.
W imieniu organizatorów obrady otworzyli wiceprezes Stowarzyszenia Rzeczoznawców Majątkowych Województwa Wielkopolskiego Pan Wojciech Ratajczak i prezes Polskiego Towarzystwa Rzeczoznawców Majątkowych Pan Piotr Walczyk. Mówcom powiódł się zamysł wplecenia w grzecznościowe formuły powitania i otwarcia, tez leżących u podstaw idei Sympozjum.
Część oficjalną zakończył odczyt pełnego optymizmu i słów uznania listu ?ojca zawodu" Henryka Jędrzejewskiego, rzeczoznawcy majątkowego nr 1, długoletniego Dyrektora Urzędu Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast.
Sympozjum z medialną oprawą Nieruchomości CH Beck i serwisów: poznańskie-nieruchomości.pl oraz poprawny.pl zostało zaszczycone licznym udziałem przedstawicieli samorządów oraz rzeczoznawców majątkowych skupionych w różnych organizacjach zawodowych
Patroni
Inicjatywa spotkała się z bardzo pozytywnym odbiorem instytucji rządowych i samorządowych. Sympozjum zostało objęte honorowym patronatem przez Ministerstwo Infrastruktury, Wojewodę Wielkopolskiego, Prezydenta Miasta Poznania i Marszałka Województwa Wielkopolskiego. Przedsięwzięcie ? organizowane na zasadzie non profit- wsparły finansowo poznańskie firmy obsługujące rynek wycen nieruchomości: INTEGRO Sp. z o.o. i Ośrodek Badań Rynku Nieruchomości Sp. z o.o.
Organizatorzy
Pierwsze Sympozjum Wyceny Nieruchomości Dla Samorządów zorganizowały wspólnie: Stowarzyszenie Rzeczoznawców Majątkowych Województwa Wielkopolskiego i Polskie Towarzystwo Rzeczoznawców Majątkowych, przy wsparciu Polskiej Izby Rzeczoznawstwa Majątkowego. Odbywało się od 1 do 3 czerwca 2011 roku w Poznaniu, w Hotelu Andersia.
Za każdą nietrafioną decyzję lub jej niezamierzony skutek serdecznie przepraszają Grzegorz Szczurek i Witold Solski, którzy dołożą jeszcze większej staranności przy organizacji kolejnego Sympozjum.
Do zobaczenia podczas kolejnego Sympozjum!
Galeria
https://ptrm.pl/aktualnosci/warsztat-wyceny/sympozjum-wycena-nieruchomosci-dla-samorzadow#sigProIdad4a858bc3