Stanowisko PTRM w związku z propozycją Polskiej Federacji Stowarzyszeń Rzeczoznawców Majątkowych uzgodnienia standardów zawodowych rzeczoznawców majątkowych ?Wartość rynkowa i wartość odtworzeniowa? i ?Wartości inne niż wartość rynkowa?
Warszawa, 15 stycznia 2010 roku
Szanowny Pan
Podsekretarz Stanu Olgierd Dziekoński
Ministerstwo Infrastruktury ul. Wspólna 2/4, 00-926 Warszawa
Szanowny Panie Ministrze,
w związku z propozycją Polskiej Federacji Stowarzyszeń Rzeczoznawców Majątkowych uzgodnienia w trybie art. 175 ust. 6 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 roku o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2004 roku nr 261, poz. 2603, z późn. zmianami) standardów zawodowych rzeczoznawców majątkowych ?Wartość rynkowa i wartość odtworzeniowa? i ?Wartości inne niż wartość rynkowa? oraz konsultacji w tej sprawie przedstawiam stanowisko Polskiego Towarzystwa Rzeczoznawców Majątkowych.
Polskie Towarzystwo Rzeczoznawców Majątkowych było przeciwne uzgadnianiu standardów zawodowych z ministrem właściwym do spraw budownictwa. Uważaliśmy, że standardy zawodowe ustalone zgodnie z przepisami prawa, stanowiące reguły postępowania przy wykonywaniu zawodu rzeczoznawcy majątkowego powinny być stosowane niezależnie od ich uzgodnienia. Dotychczasowy stan prawny braku standardów uzgodnionych z ministrem właściwym do spraw budownictwa pozwalał rzeczoznawcy majątkowemu na pełną swobodę, w granicach zgodności standardów z przepisami prawa, do wyboru takich standardów zawodowych jakie uzna za stosowne i przydatne do konkretnego przypadku wyceny. Takie stanowisko prezentował Pan Minister w pismach kierowanych do organizacji zawodowych i gospodarczych skupiających rzeczoznawców majątkowych. Uzgodnienie przez Pana Ministra w dniu 4 stycznia 2010 roku standardu ?Wycena dla zabezpieczeń wierzytelności? ustalonego przez Polską Federację Stowarzyszeń Rzeczoznawców Majątkowych ten stan prawny zmieniło. Odnotowaliśmy ten fakt z uwagą, ale i zaskoczeniem, gdyż ten standard zawiera szereg nielogicznych i niespójnych zapisów, a w części powielającej Międzynarodowe Standardy Wyceny semantyczne nieścisłości. Jednak nie czas i miejsce aby szczegółowo je omawiać.
Z jeszcze większą uwagą odnotowaliśmy fakt zmiany stanowiska Pana Ministra na literalne rozumienie art. 175 ust. 6 ustawy o gospodarce nieruchomościami o sposobie ustalania standardów zawodowych. Przypomnimy, że w piśmie z marca 2009 roku kierowanym do Polskiej Izby Rzeczoznawstwa Majątkowego sformułowanie z wymienionego już art. 175 ust. 6 ?ustalają organizacje zawodowe rzeczoznawców majątkowych? interpretował Pan Minister możliwie szeroko, uznając że ustawodawca nie zastosował żadnego podmiotowego ograniczenia dotyczącego procesu uzgadniania standardów, a standardy powinny być w miarę możliwości ustalane i tworzone przez wszystkie działające na rynku nieruchomości organizacje zawodowe. Praktyka uzgodnienia standardu ?Wycena dla zabezpieczeń wierzytelności? ustalonego przez Polską Federację Stowarzyszeń Rzeczoznawców Majątkowych dowodzi, że mogą być uzgodnione standardy ustalone i tworzone przez każdą z organizacji zawodowych rzeczoznawców majątkowych.
Odnosząc się do treści merytorycznych zawartych w standardach przedkładanych przez Polską Federację Stowarzyszeń Rzeczoznawców Majątkowych do uzgodnienia nasze wątpliwości budzi tworzenie desygnatów pojęć już zdefiniowanych w ustawie o gospodarce nieruchomościami lub w innych ustawach, a także wprowadzanie szeregu nowych pojęć nie występujących w przepisach prawa. Interpretacja tych pojęć przedstawiona w przedkładanych do uzgodnienia standardach stanowi często tylko jeden z możliwych opisów rzeczywistości i jako taka jest wyrazem osobistych poglądów autorów standardu. Nie powinna zatem uzyskiwać w wyniku uzgodnienia waloru powszechnie obowiązującego przepisu prawa.
Zgadzamy się, ze stwierdzeniem Pana Ministra, że istnieje potrzeba tworzenia, ustalania i stosowania w praktyce wyceny nieruchomości standardów zawodowych. Jednak te standardy nie powinny tworzyć zasad wyceny, powinny natomiast stanowić system spójnych i jasnych norm postępowania przy szacowaniu, w tym w szczególności ujawniania i prezentacji danych szacowania. Ustawa o gospodarce nieruchomościami w art. 4 pkt. 15 jasno określiła, że przez standardy zawodowe należy rozumieć reguły postępowania przy wykonywaniu zawodu rzeczoznawcy majątkowego, ustalone zgodnie z przepisami prawa. Regulowanie w standardach innych zagadnień, a w szczególności zasad wyceny nieruchomości, już uregulowanych w dziale IV ustawy o gospodarce nieruchomościami, definiowanie już zdefiniowanych pojęć jak czynią przedkładane przez Polską Federację Stowarzyszeń Rzeczoznawców Majątkowych do uzgodnienia standardy ?Wartość rynkowa i wartość odtworzeniowa? i ?Wartości inne niż wartość rynkowa? jest naszym zdaniem nieuprawnione i wprowadzi chaos pojęciowy oraz metodyczny.
Polskie Towarzystwo Rzeczoznawców Majątkowych pracuje nad przygotowaniem wdrożenia Międzynarodowych Standardów Wyceny w formie, która stanowić będzie ich uzupełnienie i dostosowanie do polskich przepisów prawa. Proszę przyjąć zapewnienie, że sprawdzone standardy przedstawimy Panu Ministrowi do uzgodnienia.
Z wyrazami szacunku
Piotr Walczyk
Prezes PTRM
Wyświetl artykuły wg etykiet
adiacenckie
bezumowne
bezumowne korzystanie
biegły sądowy
dochodowa
drogi
grunty
inwestycje liniowe
KOZ
mienie zabużańskie
mieszkania
nakłady
opiniowanie
PFSRM
planowanie przestrzenne
prawo
przesył
PTRM
raporty
rolne
rynek
sklep
standardy
Stanowisko PTRM
statystyka
Sympozjum Poznań
służebności
służebność przesyłu
użytkowanie wieczyste
warsztat